Proč je tolik lidí chudých
Již od poÄátku historie se lidé dÄ›lili na bohaté a chudé. Tak je tomu i dnes. I v naÅ¡Ã zemi je mnoho lidÃ, kteřà žijà na takzvané hranici chudoby, tedy jsou v situaci, kdy nemajà dost penÄ›z ani na to, aby si koupili základnà nezbytnosti, jako napÅ™Ãklad jÃdlo.
Â
Je pochopitelné, že tÄ›mto lidem chceme pomoci. OvÅ¡em aÄkoliv to je jistÄ› potÅ™ebné, problém to neÅ™eÅ¡Ã. MusÃme se podÃvat na to, proÄ se vlastnÄ› lidé do takovéto situace dostanou, a jak nejlépe zaÅ™Ãdit, aby se v nà neocitali.
Â
Â
ZjiÅ¡Å¥ujeme, že zdaleka nejvÄ›tÅ¡Ã podÃl na tom majà špatná finanÄnà rozhodnutÃ. DÅ™Ãve bylo napÅ™Ãklad pomÄ›rnÄ› Äasté, že ÄlovÄ›k pracoval za minimálnà mzdu a zbytek mu šéf dával ve formÄ› odmÄ›n. Byl to způsob, jak mohla firma uÅ¡etÅ™it na danÃch, problém je ovÅ¡em v tom, že když onen pracovnÃk odeÅ¡el do důchodu, najednou zjistil, že dostává skuteÄnÄ› minimálnà Äástku.
Â
DalÅ¡Ãm problémem je, že si lidé berou půjÄky, a to i na vÄ›ci, které by si kupovat nepotÅ™ebovali. SkuteÄnÄ› nepotÅ™ebujeme napÅ™Ãklad nový mobilnà telefon Äi televizi, když ty staré fungujà jeÅ¡tÄ› dobÅ™e. PrávÄ› půjÄky jsou totiž nejsnazÅ¡Ã cestou do dluhové pasti.
Â
Â
Je také pravdou, že lidé si neschovávajà penÃze na „horÅ¡Ã Äasy“. Pokud dostanou vÄ›tÅ¡Ã Äástku, pak ji vÄ›tÅ¡inou okamžitÄ› utratÃ, jelikož si chtÄ›jà dopřát. Když pak ztratà zamÄ›stnánà nebo dlouhodobÄ› onemocnÃ, najednou nemajà kde brát.
Â
SamozÅ™ejmÄ› zdaleka ne každý zchudne vlastnà vinou. NÄ›kdo se stane obÄ›tà podvodu napÅ™Ãklad od rodinného pÅ™ÃsluÅ¡nÃka, který si na nÄ›j vezme půjÄku, kterou následnÄ› nesplácÃ, nebo ÄlovÄ›ka pÅ™i rozvodu partner Äi partnerka oberou v podstatÄ› o vÅ¡echno. I takové situace se bohužel stávajÃ.
Â
Co by se tedy dalo udÄ›lat, abychom tomu pÅ™edeÅ¡li? Důležitá je pÅ™edevÅ¡Ãm finanÄnà gramotnost, která je v naÅ¡Ã zemi zoufale nÃzká. Bylo by potÅ™eba zavést ji jako pÅ™edmÄ›t ve Å¡kole, ovÅ¡em vzhledem k tomu, jak rigidnà naÅ¡e Å¡kolstvà je, k tomu nejspÃÅ¡e nikdy nedojde.