Co je to cibetková káva?
Cibetková káva. Slyšeli jste už o ní někdy? Jedná se o velkou delikatesu, která je ale dost finančně nákladná. Není divu, dostat se k ní není vůbec snadné vzhledem k tomu, jakým způsobem se zpracovává. Tato káva se jiným názvem nazývá Kowi Luwak a v čem je tak specifická? Specifická je tím, že kávoví zrna před zpracováním přijdou trávicím traktem cibetky asijské. Dojde k mírnému natrávení pomocí žaludečních kyselin a enzymů, což ovlivní výslednou chuť kávy. Cibetka si vybírá ty nejkvalitnější a nejvíce zralé kávové třešně a ty poté konzumuje.
Chuť je odlišná dle toho, odkud se boby sbírají, jak se zpracovávají, praží a podobně. Dále chuť ovlivňuje i ostatní stravování cibetek, míra úrovně jejich stresu a podobně. Proces zpracování snižuje kyselost kávy. Někdo její chuť miluje, někdo nenávidí. Někteří lidé tvrdí, že se káva kupuje spíše pro to, že je to mezi milovníky kávy něco nového, než že by ji někdo kupoval pro nějakou výjimečnou chuť. Ale to už je na každém, aby posoudil, jestli mu tato káva chutná, nebo ne.
Několik firem se již snažila napodobit trávení cibetek bez toho, aby byli cibetky přítomné. Jed a floridská univerzita dokonce získala na takový proces patent. Některé vietnamské společnosti zase vyrábí napodobeninu cibetkové kávy, kterou tvoří enzymovým namáčením kávových zrn. Jedná se o jednu z nejdražších káv na celém světě. Proto to asi není úplně káva na každodenní pití, pokud nejste milionáři. Ale na občasné vychutnání si šálku, nebo jako dárek, na to je určitě cibetková káva více než vhodná. Jestli jste milovníky kávy a rádi zkoušíte a ochutnáváte nové věci, určitě byste měli alespoň jednou za život takovou kávu ochutnat a sami posoudit, zda stojí za to, nebo ne. Pokud si ji nechcete kupovat, ve vybraných kavárnách můžete ochutnat šálek, ovšem počítejte s vyšší cenou.